Kleť - výšlap na nejvyšší horu Blanského lesa

Leží 6 km severozápadně od Českého Krumlova, 18 km na jihozápad od Českých Budějovic, a 52 km od ubytování Třeboň Amálka. Kleť je nejvyšší horou blanského lesa (1084 m), na vrchol vede sedačková lanovka nebo stezka, zde je také hospůdka ve které se po náročném výšlapu můžete občerstvit.

Okolí hory obkopuje přírodní rezervace Kleť, kde jsou chráněny rostliny a původní bukový les-prales. Některé rostliny a mravenci se jinde než v Blanském lese u nás v ČR nevyskytuji. V rezervaci se nacházejí i geologické zajímavosti.

Na vrcholu se nachází Josefova věž z let 1822 - 1825, která je nejstarší kamennou rozhlednou v Čechách. Za příznivého počasí nabízí rozhled až k Alpám, na Lipno, či elektrárnu Temelín. Je vysoká 20 metrů, nahoru vede 110 schodů. Nachází se zde také nejvýše položené sluneční hodiny v Čechách.

  • Na vrcholu hory stojí od roku 1978 televizní vysílač pro jižní Čechy, vysoký 175 metrů.

Lanovka na Kleť

Na horu se můžete dostat pešky po turistické trase nebo sedačkovou lanovkou. Je jen na Vás, zda se obě cesty povezete. Lanovka jezdí v každou celou hodinu, v blízkosti dolní stanice lanovky se nachází parkoviště s občerstvením.

Hvězdárna

Kousek pod vrcholem stojí hvězdárna, která náleží ke světové špičce v oblasti zkoumání planetek. Na její počest je nazvána planetka (2199) Kleť. Byla postavena v letech 1957-1958. Jde o nejvýše položenou hvězdárnu v Čechách.

Z Kleti dolů na koloběžkách nebo segway

Na vrcholu Kletě si můžete zapůjčit koloběžku a sjet po jedno ze 3 tras do cílových stanic Krásetín, Kemp Zlatá Koruna, Český Krumlov.

Jízdu na vrchol můžete uskutečnit i na Segway vozítkách. Cca dvouhodinovou trasu s vámi absolvuje v rámci bezpečnosti zkušený instruktor, který vás naučí stroj ovládat a bude k dispozici pro případ jakékoliv potřeby po celou dobu.

květen - červen
Pouze víkendy od 11:00 do 17:00 za přízniveho počasí

červenec - srpen
Po - St provoz na zavolaní
        › 6 dospělých osob na trasy Český Krumlov a Zlatá Koruna
        › 10 dospělých osob na trasu Krásetín, parkoviště pod lanovkou
        › 4 dospělé osoby na vývoz z cílových stanovišť
Čt - Ne od 10:30 do 17:00 za přízniveho počasí

září - říjen
Pouze víkendy od 11:00 do 17:00 za přízniveho počasí

Kleť najdete 52 km od penzionu Amálka v Třeboni

Ubytování Amálka v Třeboni hodnocení